Naše obec

Karlovice představují rozsáhlou obec v údolí řeky Opavy s tradicí letoviska s dobrými klimatickými podmínkami. Na území dnešních Karlovic se začali lidé usídlovat až kolem roku 1527.

K historickým zajímavostem patří pozdně barokní filiální kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1777-1779 , na jehož místě stávala původně dřevěná kaple. V jeho sousedství se nachází barokní dům z r. 1745. Chráněnou technickou památkou z r. 1600 je vzácně dochovaný objekt patrové kosárny, který je využit jako místní muzeum.

Před objektem se nacházejí dvě památné lípy.

Muzeum je umístěno v dřevěném objektu kosárny z roku 1600, do dnešní podoby upravené v roce 1759. Provozovatelem je Muzeum Bruntál, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje. Muzeum, v širokém okolí ojedinělé, je zaměřeno především na lesnictví. Vedle toho jsou ke shlédnutí expozice o Karlovicích a rodácích obce, dále expozice zemědělských strojů. Zajímavá je také expozice kovárny a model hamru.

Historie a charakteristika obce

Obec Karlovice je situována do údolí horského masívu Hrubého Jeseníku. Leží severozápadně od okresního města Bruntálu, východně od Vrbna pod Pradědem. Zástavba obce je soustředěna v údolí řeky Opavy. Střed obce se nachází v nadmořské výšce asi 478 m. Okolní vrchy dosahují výšky kolem 739 m n. m.

Obec Karlovice vznikla počátkem 18. století. Původně stávala na jejím místě obec Hütten, připomínána roku 1558, která i s hamry zanikla v důsledku třicetileté války. Nejstaršími stopami osídlení jsou strážní hrady střežící stezky k horským přechodům. Nad Karlovicemi to byl strážní hrad Freudenstein, založený v polovině 13. století.

Kolem roku 1720 byly v Karlovicích zřízeny železné hamry a kolem nich vznikla ves, nazvaná po majiteli krnovského knížectví Karlovi z Lichtenštejna Karlovice (Karlstahl). Povýšena na obec byla roku 1727. Železné hamry byly v činnosti až do počátku 19. století, kdy nebyly schopny konkurovat ostravským železárnám.         V obci se postupně rozvíjelo lesnictví, dřevařství a výroba papíru a lepenky. Pily, mlýny, stolařství, továrna na nábytek a jiná řemesla přispěly spolu s lázeňským, rekreačním a turistickým ruchem – jak známo z dobového tisku – dobrému jménu obce.

Začátkem tohoto století byly Karlovice hojně využívány jako rekreační oblast s lázněmi pro srdeční, oběhové a nervové choroby.

Dnes Karlovice spadají do vrbenského mikroregionu. Více než 90% obyvatel žije kompaktně v údolí okolo řeky Opavy. Malá část obyvatelstva žije na samotách nebo na svazích.