SZZ Krnov zastavilo kvůli vysokému počtu pacientů s Covid-19 plánovanou operativu

SZZ Krnov zastavilo kvůli vysokému počtu pacientů s Covid-19 plánovanou operativu

Vysoký počet pacientů hospitalizovaných s Covid-19 donutil vedení krnovské nemocnice k zastavení veškeré plánované operativy. „Minulý rok na podzim patřila ortopedie mezi první oddělení, která jsme nechali proměnit v covidovou jednotku. Letos jsme naopak zvolili opačnou strategii a po plicním oddělení /interní JIP, ARO/ jsme uzavřeli lůžkovou rehabilitaci. Ortopedii jsme se snažili udržet co nejdéle, aby se neprodlužovala čekací doba na výměnu kloubů /která se kvůli loňskému omezení operativy protáhla z 8 na 20 měsíců/. Bohužel, situace je natolik vážná, že potřebujeme další lůžka a k nim personál. Z toho důvodu jsme plánované ortopedické i chirurgické výkony zastavili,“ informoval ředitel krnovské nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA, který počítá s tím, že nemocnice bude v následujícím období poskytovat akutní péči a v chodu udrží i většinu ambulancí.

V současné době /25. listopadu 2021/ je v SZZ Krnov hospitalizováno 77 pacientů s Covid-19, kdy 8 z nich je v kritickém stavu. Ve většině případů jde o neočkované pacienty. „V posledních týdnech se zvyšuje počet covidových pacientů /přibližně o deset týdně/. Řadu pacientů jsme již propustili do domácího ošetřování. Někteří bohužel neměli to štěstí a souboj s nemocí přes veškerou péči prohráli,“ konstatoval ředitel SZZ Krnov.

Na rozdíl od minulého roku, kdy jich v průběhu celého podzimu onemocnělo covidem okolo tří stovek, aktuálně nemocnice registruje na tři desítky nakažených zaměstnanců. „V drtivé většině jde o neočkované kolegy. Ale víme o zdravotnících, kteří již covid prodělávají podruhé za sebou. Naočkovaných zaměstnanců, kteří byli pozitivně testováni je minimum. Navíc jde o lidi, kteří dostali vakcínu na samotném začátku očkování a je velmi pravděpodobné, že účinnost vakcíny se u nich s odstupem času snížila, proto doporučujeme přeočkování 3. dávkou,“ pokračoval Ladislav Václavec.

SZZ Krnov doporučuje očkování široké veřejnosti a hlavně všem rizikovým pacientům. V očkovacích centrech krnovské nemocnice se naočkovalo přes 52 tisíc lidí z regionu. Nyní se týdně přichází naočkovat okolo 500 zájemců. „Naočkováno je přes 95 procent našich lékařů a 80 procent ostatních zaměstnanců. Jelikož si jako nemocnice nemůžeme kvůli zachování provozu dovolit naočkovaným zaměstnancům dát dva dny volna, které jim slíbila vláda, rozhodli jsme se situaci řešit mimořádnou odměnou ve výši 10 tisíc korun každému naočkovanému,“ uvedl ředitel Ladislav Václavec a dodal: „Na rozdíl od široké veřejnosti jako zdravotníci vidíme, jak devastující je onemocnění Covid-19. Ze všech sil se snažíme zvládnout nápor pacientů, který se ale zřejmě bude zvyšovat. Stejně jako v jiných nemocnicích i nám dochází síly. Zdravotníci začínají být vyčerpaní a hrozí jejich profesní vyhoření. Buďte k nám prosím ohleduplní a zkusme společně zatáhnout za ruční brzdu. Dbejme doporučení odborníků a přestaňme ze zákeřné nemocnici dělat politikum.“

 

Jiří Krušina

Tiskový mluvčí SZZ Krnov

724 014 860